Ներկայացվել են պետական կառավարման մարմինների ծախսերը
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը 1 ծրագրի շրջանակում 2021 թ. իրականացրել է 9 միջոցառում: Կատարողականը կազմել է 93,9 տոկոս: Նախապես հաստատված պլանով այս կառույցին պետք է հատկացվեր 1 մլրդ  865,6 մլն դրամ, սակայն ճշտված պլանը կազմել է 6 մլրդ 373 մլն դրամ` պայմանավորված ԱԺ արտահերթ եւ ՏԻՄ ընտրություններով:  Արդյունքում` փաստացի ծախսվել է 5 մլրդ 985,8 մլն դրամ: Այս մասին ասել է Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը` ԱԺ պետական-իրավական  հարցերի եւ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների հունիսի 2-ի համատեղ նիստում` «Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումների ժամանակ:
Նիստը վարել են Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը:
Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդհանուր գծերով ներկայացրել է ոլորտային կառույցների կատարողականները, այնուհետեւ դրանց պատասխանատուներն անդրադարձել են իրականացված ծրագրերին եւ միջոցառումներին:
Այսպես, Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը 2021 թ. իրականացրել է 1 ծրագիր` 3 միջոցառումով: Փաստացի ծախսվել է 1 մլրդ 476 մլն դրամ: Կատարողականը կազմել է 98,3 տոկոս:
Հաշվետու տարում Ազգային ժողովն իրականացրել է 1 ծրագիր` 6 միջոցառումով: Տարեկան պլանով նախապես հաստատված է եղել հատկացնել 6 մլրդ 90 մլն դրամ, ճշտված պլանով այդ ծախսերը նվազեցվել են` դառնալով 5 մլրդ 468 մլն դրամ: Փաստացի կատարողականը կազմել է 5 մլրդ 4 մլն դրամ` 98,8 տոկոս, ինչը նախորդ տարվա համեմատ ավելի է 613,5 մլն դրամով կամ 12,8 տոկոսով:
Վարչապետի աշխատակազմին նախատեսված է եղել հատկացնել 27 մլրդ 555 մլն դրամ, ճշտված բյուջեով այդ գումարը կազմել է 26 մլրդ 189,7 մլն դրամ, փաստացի կատարողականը` 23 մլրդ 874 մլն դրամ` 91,2 տոկոս:
Սահմանադրական դատարանին փաստացի հատկացվել է 678,7 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 99,4 տոկոս:
Բարձրագույն դատական խորհրդի կատարողականը կազմել է 94,8 տոկոս, փաստացի ծախսը եղել է 12 մլրդ 418,2 մլն դրամ:
Արդարադատության նախարարության փաստացի ծախսը հաշվետու տարում կազմել է 19,6 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է 83,3 տոկոս: 2020 թ. համեմատ ծախսն ավելի է եղել 8,4 տոկոսով:
Դատախազության փաստացի ծախսը 2021 թ. կազմել է 6 մլրդ 138 մլն դրամ, կատարողականը` մոտ 100 տոկոս:
Պետական վերահսկողական ծառայության կատարողականը կազմել է 94,7 տոկոս, ճշտված պլանով հատկացվել է 714,5 մլն դրամ:
Քննչական կոմիտեն իրականացրել է 1 ծրագիր` 5 միջոցառումով: Ճշտված պլանով հատկացվել է 8 մլրդ 156,4 մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 99 տոկոս:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին ճշտված պլանով հատկացվել է 259,2 մլն դրամ, փաստացի ծախսը կազմել է 215 մլն դրամ:

Представлены расходы органов госуправления
Центральной избирательной комиссией (ЦИК) в рамках 1 программы в 2021 г. проведено 9 мероприятий. Эффективность составила 93,9%. По заранее утвержденному плану на эту структуру должно было быть выделено 1 млрд 865,6 млн драмов, но скорректированный план составил 6 млрд 373 млн, в связи с внеочередными парламентскими и выборами ОМС. В результате фактически израсходовано 5 млрд 985,8 млн драмов. Об этом сообщил министр финансов Т.Хачатрян на совместном заседании постоянных комиссий НС по государственно-правовым вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам в ходе предварительного обсуждения годового отчета об исполнении Государственного бюджета РА 2021 года.
Заседание вели председатели указанных профильных комиссий В.Варданян и Г.Папоян.
Министр финансов Т.Хачатрян в общих чертах представил деятельность отраслевых структур, затем ответственные за них ознакомили с реализованными программами и мероприятиями.
Аппарат Президента Республики в 2021 г. реализовал 1 программу, с 3 мероприятиями. Фактически был израсходован 1 млрд 476 млн драмов. Эффективность составила 98,3%.
Национальное Собрание в отчетном году провело 1 программу из 6 мероприятий. По годовому плану изначально было утверждено выделение 6 млрд 90 млн драмов, по скорректированному плану эти расходы были сокращены до 5 млрд 468 млн. Фактическое исполнение составило 5 млрд 4 млн драмов, или 98,8%, что на 613,5 млн, или на 12,8%, больше, чем в прошлом году.
Аппарату Премьер-министра планировалось выделить 27 млрд 555 млн драмов, при уточненном бюджете эта сумма составила 26 млрд 189,7 млн, фактическое исполнение - 23 млрд 874 млн, или 91,2%.
Конституционному суду (КС) фактически было выделено 678,7 млн ​​драмов, исполнение составило 99,4%.
Исполнение Высшего судебного совета (ВСС) составило 94,8%, фактические расходы -12 млрд 418,2 млн драмов.
Фактические расходы Министерства юстиции в отчетном году составили 19,6 млрд драмов, исполнение - 83,3%.   По сравнению с предыдущим годом расходы выросли на 8,4%.
Фактические расходы Прокуратуры в 2021 году составил 6 млрд 138 млн драмов, исполнение - около 100%.
Выполнение Государственной контрольной службы (ГКС) составило 94,7%, по уточненному плану выделено 714,5 млн драмов.
Следственный комитет (СК) реализовал 1 программу из 5 мероприятий. По уточненному плану было выделено 8 млрд 156,4 млн драмов, исполнение - 99%.
Комиссии по предупреждению коррупции (КПК), согласно уточненному плану, было выделено 259,2 млн драмов, фактические расходы составили 215 млн.
Выполнение Специальной следственной службы (ССС) в отчетном году составило 92%, или 718 млн драмов.
Исполнение госбюджета Аудиторской палатой составило 100%, фактически израсходован 1 млрд 134,8 млн драмов.